Пристрій захисного відключення (ПЗВ): призначення, різновиди та застосування


Пристрій захисного відключення (ПЗВ) є важливою складовою електричної системи, що гарантує безпеку людей та обладнання у разі виникнення аварійних ситуацій. Його основна мета полягає у швидкому відключенні незахищених електричних станцій та автоматичному вимкненні живлення, що сприяє запобіганню можливих травм та пожеж.

Призначення ПЗВ та його роль у електричних мережах

ПЗВПЗВ використовується для захисту від таких небезпечних станів:


 • коротке замикання – коли струм ненормально протікає через корпус обладнання або ізоляцію до корпусу;
 • витікання струму – коли струм неправильно протікає через тіло людини або тварини;
 • збільшення струму (перевантаження) – коли струм перевищує номінальне значення, що може призвести до пошкодження електричного обладнання та виникнення пожежі.

У світі сучасних технологій та електрифікації ПЗВ відіграють важливу роль у забезпеченні безпеки. Їх застосування в різних галузях дозволяє уникнути негативних наслідків аварій та забезпечити надійний захист людей і майна.

Класифікація ПЗВ

Обираючи електротовари важливо враховувати їх технічні характеристики, можливості та призначення. Наразі на ринку представлені наступні різновиди пристроїв захисного вимикання:

 1. Автоматичні вимикачі – мають можливість автоматично відключати живлення, коли працює будь-який встановлений режим захисту. Розрізняють три типи автоматичних вимикачів: теплові (для захисту від перевантаження); магнітні (для захисту від короткого замикання); комбіновані (з’єднання теплового та магнітного захисту).
 2. Заземлені вимикачі – відключають живлення, коли виникає замикання на корпусі. Це забезпечує захист людей від струму, який може протікати через корпус обладнання.
 3. Вимикачі з ізоляцією – використовується для захисту від струму, який неправильно протікає через тіло людини або тварини. Пристрої швидко відключають живлення, унеможливлюючи збиток.

На оптових базах електротоварів в широкому асортименті представлені спеціалізовані реле струму, напруги та частоти. Пристрої мають чітке призначення та рекомендовані для застосування в певних галузях. Якщо Ви бажаєте купити електротовари від перевірених виробників, зверніться до спеціалізованих постачальників.

Сфери застосування ПЗВ

Пристрої захисного відключення незамінні для наступних об’єктів:

 • житлові будинки та квартири;
 • промислові підприємства;
 • лабораторії та медичні заклади;
 • інформаційні та телекомунікаційні центри.

Важливі аспекти підбору та експлуатації ПЗВ

Для ефективного функціонування пристроїв необхідно враховувати деякі важливі моменти:

 • Добір відповідної моделі. Різні типи пристроїв підходять для різних застосувань. При їх виборі необхідно звернути увагу на електричні параметри системи, потужність обладнання та специфічні вимоги безпеки для конкретного середовища.
 • Розташування. ПЗВ слід розміщувати близько до джерела живлення та обладнання, яке вони мають захищати. Це допомагає забезпечити швидку реакцію на небезпечні стани та мінімізувати ризик ураження струмом або пошкодження приладів.
 • Тестування. Агрегати мають регулярно перевірятися на працездатність. Для цього можуть використовуватись спеціальні пристрої для симуляції аварійних ситуацій. Своєчасні тести допоможуть визначити правильність реакції вимикача та виявити можливі несправності.
 • Застосування додаткових систем безпеки. У деяких випадках, де забезпечення безпеки має критичне значення, до ПЗВ додаються системи контролю та моніторингу. Це можуть бути системи нагляду за струмом, температурою або іншими параметрами, що дозволяють швидше виявити аномальні ситуації.
 • Кваліфікація персоналу. Важливо, щоб персонал, який працює з ПЗВ, мав достатні знання для правильної експлуатації та обслуговування цих пристроїв. Регулярні навчання та покращення кваліфікації гарантують ефективне використання технічних засобів захисту.

Завдяки постійному розвитку технологій, ПЗВ стають більш точними, ефективними та надійними, що робить їх невід’ємною частиною сучасних електричних систем.You may also like...