Стрілки вперед: коли і навіщо Україна переходить на літній час в 2021 році

У ніч на неділю, 28 березня, Україна перейде на літній час: стрілки годинника потрібно перевести на годину вперед. Ми зібрали інформацію про те, навіщо переводити час, як підготуватися до переведення годинників і як це впливає на економіку.

Навіщо переводять годинники
Сезонне переведення годинників потрібен для більш раціонального використання світлого часу доби і економії електроенергії на освітлення або синхронізації з іншими територіями. Сама ідея бере свій початок від американського вченого, політика, публіциста і дипломата Бенджаміна Франкліна.

В Україні переведення стрілок годинника на літній час відбувається в останню неділю березня о 03:00 на одну годину вперед. На зимовий – в останню неділю жовтня, 04:00 На годину назад. Переведення годинника відбувається разом з більшістю країн. Це стверджується постановою Кабміну №509 «Про порядок обчислення часу на території України» від 13 травня 1996 року. В Україні діє час другого часового поясу (київський час) – UTC + 2 (в літній період – UTC + 3).

Переведення годинника скасували чи ні?
Верховна Рада провалила голосування за законопроект, який відмінив би в Україні переклад годині 19 березня 2021 року. Законопроект відправили на доопрацювання, однак деякі нардепи сподіваються, що його все-таки встигнуть прийняти в другому читанні і в цілому до 28 березня 2021 року.

Раніше, у вересні 2011 року, Україна відмовлялася від переведення годинників – Рада прийняла відповідний законопроект. Однак через місяць рішення переглянули і переведення годинників повернули. У січні 2012 року Кабмін рекомендував перейти на літній час, щоб «не створювати незручностей під час проведення в Україні чемпіонату Європи з футболу влітку 2012 року».

Як переведення годинників впливає на економіку
За оцінками NRC, переведення годинників в Європі підвищує обороти в сфері дозвілля на 3%. А за даними автора книги про переведення часу Тафтса Майкла Даунінга, коли у американців з’являється додаткова година після роботи, коли на вулиці ще світло, вони йдуть за покупками. А ще одне дослідження показало, що люди з нестачею сну більше схильні до ризику.

«Істотною економічної вигоди від такого переходу немає. Є переваги в використанні світлої частини дня для відпочинку », – раніше заявляли« Укрінформу »в НАН.

Економісти вважають, що переведення годинників не впливає на споживання електроенергії, тому переведення годинників втрачає свою необхідність.

Після анексії Криму Російська Федерація встановила на тимчасово окупованих територіях московський час.

«Наше завдання – встановити і закріпити єдине київський час на всій території України без винятку», – заявив перший заступник спікера парламенту Руслан Стефанчук.

Як переведення годинників впливає на людину
Вчені сперечаються між собою з приводу того, як переведення годинників впливає на організм людини. Одні вважають просто – ніяк, інші ж простежують зв’язок з рядом захворювань.

У 2020 році дослідники виявили, що існує чотири групи проблем зі здоров’ям, на які впливає переведення годинників: серцево-судинні хвороби та хвороби імунної системи, психічні розлади і травми.

Разом з цим переведення стрілок порушує синхронізацію біоритмів з природним освітленням і графік сну. Після переходу на літній час відновлювати сон іноді доводиться близько двох тижнів. За даними вчених, протягом перших двох днів після переведення годинників на літній час підвищується ризик виникнення інсульту та інфаркту.

Як підготуватися до переходу на літній час
Щоб мінімізувати вплив від переведення годинників, потрібно заздалегідь готуватися до змін, наприклад, почати лягати спати і прокидатися трохи раніше.

На що звернути увагу ще:

Здорове харчування і сон.
Банально, але дуже ефективно. Харчування з оптимальним співвідношенням білків, жирів і вуглеводів, а так же здоровий сон допоможуть організму «залишатися на ходу» під час адаптації до нового часу.

Вітаміни.
На вулиці весна, і в добавок до переведення годинників крадеться сезонна нестача вітамінів. Організму потрібні вітаміни, можливо комплексно. Але для того щоб підібрати оптимальний комплекс, потрібно порадитися з лікарем.

Фізична активність.
Будь-яка фізична активність, будь то прогулянки після робочого дня або зарядка – корисні для організму. Це і тримає тіло в тонусі, і допомагає зняти розумове навантаження.You may also like...